Ubuntu 11.10 instalace mplayer2 a smplayer2

mplayer2 logo

Mlayer je výborný multimediální přehrávač, který využívám zejména na sledování filmů. Jeho devízou integrace snad všech nejpoužívanějších kodeků, díky čemuž přehraje většinu video souborů.  Mplayer2 není nová verze tohoto přehrávače. Vlastně je. Tedy není. Je to fork, který vznikl, protože pár programátorů nebylo spokojeno s tím, jak se začleňují novinky do mplayeru. Mplayer2 tedy vychází z mplayeru a přidává novinky, které mají za cíl, zlepšit zejména lepší přehrávání videí ve vysokém rozlišení a kontejnéru .mkv . Více o těchto novinkách se dočtete v článku Mplayer2: vylepšený nejlepší přehrávač

Mplayer a mplayer2 jsou přehrávače, které v základu nemají grafickou nadstavbu. Přesněji, mplayer jí má, ale většina jí nepoužívá. Mplayer2 pro jistotu žádnou grafickou nadstavbu nepřináší. Znamená to, že po otevření videa, se objeví pouze okno s obrazem a video se ovládá klávesovými zkratkami. Má to své pro i proti. Pro mě hlavní pro je subjektivně rychlejší otevírání video souboru a plynulejší přehrávání.
Ne každý se ale chce hrabat v jednoduchém textovém konfiguračním souboru a učit se klávesové zkratky. A tak vznikly pro mplayer grafické nadstavby. Nejznámější z nich je Smplayer. A pro mplayer2 je určený Smplayer2. Pojďme se tedy podívat, jak tyto dva programy nainstalovat v Ubuntu 11.10. Instalaci budeme provádět v Terminálu.
1. Provedeme přidání zdrojů:

sudo add-apt-repository ppa:motumedia/mplayer-daily
sudo add-apt-repository ppa:smplayer2/daily

2. Aktualizujeme a následně nainstalujeme:
Provedeme pouze instalaci balíčku smplayer2, která způsobí i instalaci balíčku mplayer2.

sudo apt-get update
sudo apt-get install smplayer2

Pokud byste chtěli jen samotný balíček mplayer2, je nutné po aktualizaci seznamu balíčků, zadat příkaz:

sudo apt-get install mplayer2
4 komentáře

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *