Instalace Lampp na Ubuntu 12.04/12.10

V tuto chvíli mám na mysli variantu windows programu Xampp. Jedná se o balík vše v jednom. Tedy stáhnete rozbalíte spustíte a už to funguje. Konfigurace je poté minimální. Ano, můžete nainstalovat Apache a PHP a MySQ z repositářů, ale mě se nějak osvědčila tahle varianta. Tedy na adrese projektu http://www.apachefriends.org/en/xampp-linux.html#374 si stáhneme tar archív. Po stažení provedeme rozbalení do složky /opt/ . To můžete udělat příkazem.

sudo tar xvfz xampp-linux-1.8.0.tar.gz -C /opt/

Nyní je vše připravené pro spuštění. To se provádí příkazem:

sudo /opt/lampp/lampp start

Pokud se neobjeví žádné chybové hlášení, proběhlo spuštění v pořádku a vy nyní na adrese localhost , můžete spatřit úvodní stránku. Lampp obsahuje portal, který se Vám po zadání adresy localhost, zobrazí. Máte zde odkazy na ukázkové aplikace, ale i potřebné, jako je PhpMyAdmin.

Základním adresářem, kam se nahrávají soubory pro zobrazení na lokálním serveru je /opt/lampp/htdocs . Tato složka je ale plně přístupná pouze pro uživatele root. Aby nevznikli nějaké problémy, vytvoříme si vlastní složku v /home/$USER/ , a provedeme slinkování .

mkdir ~/public_html
sudo ln -s ~/public_html/ /opt/lampp/htdocs/$USER

Nyní stačí lampp vypnout a znovu zapnout .

sudo /opt/lampp/lampp stop
sudo /opt/lampp/lampp start

Díky tomu můžeme do složky public_html nahrát naší prezentaci, která se bude zobrazovat na adrese localhost/$USER/

$USER = uživatel, tedy pokud já mám uživatele perteus tak adresa je localhost/perteus – to jen, kdyby to nebylo k pochopení 🙂 .

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments

[…] hotovým balíkem, který obsahuje vše potřebné. O tom jsem kdysi dávno také psal v Instalace Lampp na Ubuntu 12.04/12.10. I tenhle návod lze s drobnými úpravami použít i dnes. Nicméně tohle stále není on. Po […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x