SSH a základní správa virtuálního serveru

Minule jsem hodně zjednodušeně napsal, co to je virtuální server a jaké jsou jeho výhody a nevýhody. Opravdu hodně zjednodušeně. Dnes už se vrhnu na trochu praxe. Takže se hezky usaďte. Čeká nás popsání, jak se na virtuální server dá připojit pomocí protokolu ssh a jak díky tomu server spravovat konfigurovat. A ukážeme si i příkazy, které by se mohli hodit.

SSH je protokol a zároveň program, který slouží pro zabezpečenou komunikaci mezi počítači v síti. Více se dozvíte třeba na české wikipedii . Důležité pro nás je, že pomocí SSH se dokážeme vzdáleně připojit na server a ten následně spravovat a třeba i server restartovat. Pokud používáte operační systém linux, měli byste mít již balíčky nainstalovány. Pokud ne, tak je snadno doinstalujete. Ve Windows je nutné stáhnout program s názvem PuTTY, nebo také i nějaká alternativa. PuTTY je ale bezplatný. Já teď popíšu způsob připojení pomocí linuxu. Budeme potřebovat mít otevřený emulátor terminálu. (Terminal, Konzole, xterm, urxvt  apod). Následně napíšeme příkaz:

ssh root@[adresa-serveru]

 

[adresa-serveru] – adresu Vám přidělí Váš poskytovatel serverhostingových služeb. U společnosti WEB4U je to vs[cilso].server4u.cz.

V případě prvního přihlášení budete vyzváni k potvrzení, že chcete provést připojení na server pomocí ssh. Informace o serveru a o tomto připojení se poté uloží a v případě dalšího připojení, již nebudete muset toto potvrzovat. Stačí tedy napsat „yes“.

Následně budete vyzváni na heslo uživatele root. Po zadání hesla, se přihlásíte vzdáleně na server a budete jej moci pomocí konzole ovládat.

Restartování serveru

Pomocí terminálu můžete provést restartování serveru. Pro restartování serveru zadejte příkaz:

reboot

 

Zapnutí, vypnutí, restart, služby Apache server

Kromě restartování celého serveru, můžete provést i zapnutí, vypnutí či restartování samotného webového serveru Apache. K tomuto slouží následující příkazy:

Zapnutí webového serveru

/etc/init.d/apache2 start

Vypnutí webového serveru

/etc/init.d/apache2 stop

 

Restartování webového serveru

/etc/init.d/apache2 restart

 

Znovu načtení konfiguračních souboru serveru

/etc/init.d/apache2 reload

 

Zapnutí, vypnutí, restartování MySQL databázového serveru

Podobným způsobem můžete provést i zapnutí, vypnutí, nebo restartování databázového serveru. Příkazy jsou následující:

Zapnutí databázového serveru

/etc/init.d/mysql start

 

Vypnutí databázového serveru

/etc/init.d/mysql stop

 

Restartování databázového serveru

/etc/init.d/mysql restart

 

Instalace, odinstalace a aktualizace balíčků (debian)

Můžete také provádět instalaci nových balíčků, jakož to i jejich odinstalaci a také aktualizaci. Různé distribuce používají vlastní balíčkovací systém a od toho i odvozený software na jejich správu. Jelikož v tuto chvíli hlavně pracuji s debianem, popíši zde způsob instalace balíčků v této distribuci.

V Debianu pro správu softwarových balíčků se hojně používá Aptitude jedná se o textové rozhraní, které spustíte příkazem:

aptitude

Ze začátku může vypadat ovládání tohoto programu chaotické, nepřehledné a neintuitivní. Mě to tak připadalo. Nakonec jsem se jej naučil v základu používat. Ve zkratce, je nutné znát klávesové příkazy:

u – Aktualizuje seznam balíčků (dobré dělat při každém spuštění, abyste zjistili, jestli jsou nové aktualizace)
+ – Označení pro instalaci
    Označení pro odstranění
/ – Pro vyhledávání balíčku v seznamu (zmáčknout a napsat název balíčku a ENTER. Pro vyhledávání dalšího podobného názvu, opět zmáčknout a ENTER)
g – Prvním zmáčknutím se zobrazí balíčky, které jsou označeny pro instalaci a aktualizaci a odstranění. Druhým se provedou označené akce, tedy instalace balíčku, odinstalace, nebo aktualizace.

Daleko lepší popsání ovládání aptitude najdete na LinuxExpress v článku Jak na aptitude

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x