Raspberry Pi2 a připojení k síťovému disku

Mám WD MyCloud, tedy síťový disk a na ten si ukládám zálohy videí, které natočíme na dovolené a které sestříhám i každý rok, abychom měli památku na našeho malého syna, až vyroste. Také zde mám zálohu svých filmů, které si pak pouštím přes Raspberry Pi2. Kodi v zásadě umí se připojit na takovýto disk pomocí smb protokolu. Na přehrávání je to v pohodě, ale co když pak budu chtít, aby Rapsberry Pi třeba samo stáhlo nějaké video a uložilo jej na síťový disk? To už je lepší mít disk namountovaný na Raspberry a přistupovat k němu, jako ke každému jinému připojenému disku. Já to řeším jednoduše pomocí NFS a jednoho řádku v /etc/fstab .

Nejprve je nutné nainstalovat podporu NFS, tedy pokud jí už nemáme nainstalovanou.

sudo apt-get install nfs-common

 

Poté si vytvoříme složku, na namapujeme síťový disk. Já to mám třeba takto.

sudo mkdir /media/wdmycloud

 

A následně do souboru /etc/fstab přidáme jeden řádek

[ip-wdmycloud]:/nfs/Public /media/wdmycloud nfs rw,user 0 0

 

je jasné, že místo [ip-wdmycloud] dáte ip adresu svého zařízení. Já jsem si na svém disku nastavil na tvrdo pevnou adresu, abych měl jistotu, že po každém restartu se mu ip nezmění. Teoreticky to jde vyřešit i tak, že se dá doménové jméno. V linuxu běžně přistupuji na disk a jeho webové rozhraní pomoci adresy http://wdmycloud.local . Ale když jsem zadal do fstab wdmycloud.local:/nfs/Public, tak mi to občas házelo chybu, že disk nemůže najít. Proto jsem disku nastavil pevnou IP adresu a tu uvedl i do souboru.

Pokud máme uloženo, tak můžeme vyzkoušet

sudo mount -a

 

Jestli nenastali nějaké potíže, neobjeví se nic, ale už budete vidět obsah disku na adrese /media/wdmycloud a to i po restartu Raspberry Pi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x