Ztracená data z USB HDD

Tak jsem tak nějak řešil dneska jeden zajímavý problém. Ztracená data z USB disku. Známému se najednou ztratila data z jeho USB HDD. Přesněji řečeno, najednou Windows psala, že disk musí být naformátován. Vzal jsem si ho k sobě a koukl jsem se na něj. Pomocí MiniTool Partition Wizard Free jsem si ověřil, že disk skutečně není naformátovaný. Ale, jestli v jednu chvíli byl a v druhou není, jak to? Opravit pomocí Recuva nepřipadalo v úvahu, protože tento program předpokládá, že jednotka je naformátovaná. No naštěstí ta hloupá Windows umí tenhle problém vyřešit.

Je tedy pravda, že to chtělo chvíli googlit. Ale problém se kupodivu vyskytuje často a tak nebylo těžké najít řešení. Otevřeme si tedy příkazovou řádku (CMD) a zadejme následující příkaz.

chkdsk X: /f

kde X je označení jednotky a přepínač /f zapne opravu poškozených segmentů a dalších chyb na disku. No po 20 minutách jsem disk v pořádku odevzdával jeho majiteli.

Doplnění k původnímu textu. Jedná se o jedno řešení, které v danou chvíli fungovalo. Podle jednoho komentáře a dalších informací na internetu, může být problém s přístupem na disk. Bude tak třeba zkusit víc přepínačů, které program chkdsk má. Sice už tohle není z osobní zkušeností, ale většina rad, pokud odmítá windows přímý přístup na disk, je, že se musí kontrola naplánovat na chvíli po restartu. To se provede tímto příkazem

chkdsk X: /f /r

Pokud nepomůžou ani další přepínače, je možné, ne-li pravděpodobné, že data jsou skutečně ztracena a nebo je disk nenávratně poškozený.

2 komentáře

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *