10 věcí, které udělat po nainstalování Fedory 25

Po nainstalování Fedory 25

Vyšla nová verze linuxové distribuce Fedora 25. Ta mimo jiné, jako první, využívá zobrazovací server Wayland a přináší spoustu novinek. Zkušení uživatele už vědí, jaké kroky následují po instalaci Fedory. Ale třeba méně zkušeným uživatelům se bude hodit těchto 10 věcí, které můžeme udělat po nainstalování Fedory 25.

Aktualizace systému

Jako první krok, poté, co se spustí nová verze Fedory, by měla následovat aktualizace systému. Fedora sama určitě nabídne aktualizaci pomocí aplikace Software, nicméně já osobně aktualizaci provádím z terminálu. Spusťme si tedy Gnome Terminál a zadejme příkaz pro aktualizaci systému.

sudo dnf update -y

DNF samo provede aktualizaci seznamu aplikací v repositářích a poté vypíše seznam balíčků, které se mají aktualizovat. Jelikož jsme použili přepínač -y , tak se aktualizace balíčků spustí automaticky. Pokud přepínač nepoužijete, budete muset instalaci balíčků potvrdit v terminálu. K tomu postačí stisknout klávesu .

Instalace balíčků pro vývojáře

Pokud používáte Fedoru k vývoji, případně si rádi kompilujete programy ze zdrojových kódů, přijde vám v hod instalace následujících balíčků.

sudo dnf groupinstall 'Development Tools'
sudo dnf groupinstall 'C Development Tools and Libraries'

Gnome Tweak-Tool

Tento nástroj pomůže s podrobnějším nastavením vašeho systému. Tedy v případě, že používáte Gnome a nestáhli jste si verzi třeba s KDE

sudo dnf install gnome-tweak-tool -y

RPMFusion repositáře

Pokud chcete mít možnost instalace dodatečného software a to dokonce i takzvaného nonfree, určitě je nutností si přidat do své Fedory RPMFusion repositář.

sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm

Multimediální kodeky

A teď praktická a vlastně důležitá věc. Bez kodeků si ve Fedoře nepřehrajete některá videa, ale i hudební soubory. Pro práci v různých programech, zejména pro střih videa, budou také potřebné.

sudo dnf install gstreamer-plugins-bad gstreamer-plugins-bad-free-extras gstreamer-plugins-bad-nonfree gstreamer-plugins-ugly gstreamer-ffmpeg gstreamer1-libav gstreamer1-plugins-bad-free-extras gstreamer1-plugins-bad-freeworld gstreamer1-plugins-base-tools gstreamer1-plugins-good-extras gstreamer1-plugins-ugly gstreamer1-plugins-bad-free gstreamer1-plugins-good gstreamer1-plugins-base gstreamer1

Video přehrávač VLC

Video přehrávač VLC je znám i uživatelům Winodws. Jeho hlavní výhoda je v tom, že dokáže přehrát většinu dostupných video a audio formátů.

sudo dnf install vlc

Google Chrome

Ač se to někteřím líbit nemusí, Chrome je v současné době nejpoužívanějším přehrávačem. V základu obsahuje i kodek Flash a dále podporu DRM audio video obsahu, díky čemuž si můžete užívat Netflix i na Linuxu. Samozřejmě můžete použít jeho „Svobodnou“ alternativu Chromimum, ale to má v základu problém s přehráváním běžných HTML5 videí.

Pokud tedy chcete Google Chrome, je nutné nejdříve přidat repositář.

vim /etc/yum.repos.d/google-chrome.repo

Následně přidáme následující text

[google-chrome]
name=google-chrome – \$basearch
baseurl=http://dl.google.com/linux/chrome/rpm/stable/\$basearch
enabled=1
gpgcheck=1
gpgkey=https://dl-ssl.google.com/linux/linux_signing_key.pub</pre>

A na závěr provedeme samotnou instalaci

dnf update && dnf install google-chrome-stable-54.0.2840.100-1.x86_64

Skype

Skype sice patří Microsoftu a Microsoft a Linux donedávna nešli moc k sobě, ale časy se mění. Faktem je, že Skype je synonymem pro internetové telefonování a komunikaci. Jeho instalaci provedete jednoduše.

wget http://download.skype.com/linux/skype-4.3.0.37-fedora.i586.rpm
sudo dnf install skype-4.3.0.37-fedora.i586.rpm

Steam

Linuxu pomáhá i Steam. Což je systém pro distribuci her, který doposud nabízel hry hlavně pro Windows a Mack OS X . Nicméně už nějakou dobu nabízí hry i pro Linux a byla by škoda toho nevyužít.

sudo dnf install steam -y

Jiné prostředí

Linux je znám tím, že si můžete zvolit různé prostředí, které je specifické svým vzhledem, ovládáním. Fedora se dodává v základu s Gnome, ale jistě budete chtít využít i jiné prostředí.

KDE

sudo dnf install @kde-desktop

Cinnamon

sudo dnf install @cinnamon-desktop

Mate

sudo dnf install @mate-desktop

XFCE

sudo dnf install @xfce-desktop
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x