Devilbox – ďábel na lokální vývoj webových aplikací

Někdy před pár lety jsem tu popsal, jak v linuxu (konkértně ubuntu) nainstalovat apache, php5, mysql . Od té doby se toho hodně změnilo. Samozřejmě návod s nějakou menší úpravou můžete použít i dnes, ale přeci jenom já osobně jsem hledal, jestli není něco jednoduššího a zajímavějšího. Mohl jsem vyzkoušet i xampp. Ten je hotovým balíkem, který obsahuje vše potřebné. O tom jsem kdysi dávno také psal v Instalace Lampp na Ubuntu 12.04/12.10. I tenhle návod lze s drobnými úpravami použít i dnes. Nicméně tohle stále není on. Po chvíle pátrání nad alternativami, jsem objevil Devilbox

Devilbox je moderní a velmi přizpůsobivý LAMP a MEAN stack založený výhradně na docker a docker-compose a běžící na všech hlavních systémech. Podpora je pro neomezený počet projektů a automaticky je i řešeno vhost projektů. Automatizace je na maximální možné míře. Jistým úpravám v souborech se nevyhnete, ale je to opravdu jednoduché a navíc, pokud se podíváte do dokumentace, je to i velmi dobře vysvětleno. Pojďme se tedy v rychlosti podívat na instalaci a jednoduché nastavení.

Instalaci provedete stažením repositáře z githubu.

$ git clone https://github.com/cytopia/devilbox
$ cd devilbox
$ cp env-example .env

Poslední příkaz nám vytvoří skrytý soubor .env . To je hlavní konfigurační soubor. Zde si nastavíte, jaké verze služeb se budou spouštět a hlavně jejich základní nastavení. Pro příklad uvedu řádky, které jsem si upravil.

DEVILBOX_PATH=~/devilbox
TIMEZONE=Europe/Prague
HOST_PATH_HTTPD_DATADIR=~/data/www
HOST_PATH_MYSQL_DATADIR=~/data/mysql
HOST_PATH_PGSQL_DATADIR=~/data/pgsql
HOST_PATH_MONGO_DATADIR=~/data/mongo

Když si soubor projdete podrobně, jistě snadno pochopíte jednotlivá nastavení a jejich změnu už zvládnete. Více se dozvíte i v dokumentaci projektu.

Pokud si všimnete, tak mám v domovském adresáři složku data a v ní další složky

~/data
     |--- www
     |--- mysql
     |--- pgsql
     |--- mongo

Tyhle složky jsem si vytvořil ručně.

Až budete mít nastavení hotové bude nutné nejprve stáhnout vše potřebné

$ docker-compose pull

Po stažení pak už jen stačí spustit aplikaci.

docker-compose up

Pokud chcete nemít blokovaný terminál, použijte přepínač -d

$ docker-compose up -d

Ve složce ~/data/www si zkusme vytvořit novou složku a to pokus

Když si otevřeme internetový prohlížeč a zadáme localhost, dostaneme se na ovládací panel DevilBoxu. Můžeme zde vidět, co vše je spuštěno a s jakým nastavením. Teď si klikneme na Virtual Hosts a uvidíme seznam virtuálních webů. Tedy jen jeden. pokus. Ale nebude to správně nastavené.

nastaveni virtual hotst devilboxu 1Jak vidíte systém upozorní, že nám ještě chybí složka htdocs. Stačí ji ve složce pokus vytvořit a už by to mělo být v pořádku. I když ne tak úplně.

devilbox virtual hosts 2 nastaveníTeď systém upozorní, že nemáme provedenou úpravu v souboru /etc/hosts . Stačí v souboru přidat

127.0.0.1     pokus.loc

A nyní už by mělo být vše připravené.

devilbox virtualhosts nastavení 3V tuhle chvíli můžete svou webovou aplikaci zkoušet na adrese pokus.loc. Nemusíte tak zadávat localhost/pokus/htdocs. Vše je nastavené automaticky.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x